Kaip atgaivinti veją po žiemos

Motoblokai yra puikūs pagalbininkai žemės ūkyje bei teritorijų priežiūroje. Dėl galimybės keisti darbinę įrangą, jie gali būti naudojami daugeliui darbų visais metaų laikais. Arba galima rinktis vienos funkcijos motobloką, jeigu konkrečią specialią užduotį turite spręsti besikartojančiai ir dažnai.

Viena iš tokių užduočių yra vejos gaivinimas po žiemos. Lietuvos sąlygomis, kuomet žolės vegetacija sustoja maždaug 6 mėnesiams dėl žemos temperatūros ir sniego, pavasarį reikia atlikti tam tikrus darbus, kad veja šiltuoju metų laiku būtų sveika ir tanki.

Sveika dirva susideda iš kietųjų dalelių, vandens, oro, organinių augalų liekanų ir mikroorganizmų. Mikroorganizmai maitina dirvą, skaidydami organines atliekas. Mikroorganizmai pagal savo prigimtį yra aerobiniai – oras reikalingas, kad jie galėtų perdirbti organines medžiagas. Taigi trūkstant oro, organinės medžiagos neperdirbamos taip efektyviai ir sulėtėja dirvos mineralinių medžiagų atsikūrimo procesas.

Po žiemos atsigaunantys augalai yra silpni ir pažeidžiami. Dirvos paviršius dažnai būna suspaustas, suplūktas, sudžiūvusių per žiemą mirusių augalų sluoksnis dengia visą paviršių. Tokiomis aplinkybėmis dekoratyviniai vejiniai augalai atauga lėtai, jiems sunku skleisti šaknyną į šalis. Atėjus šiltesniam ir sausesniam metų laikui suspausta dirva sudžiūva į vientisą plutą, nesidrenuoja, padidėja paviršinis drėgnumas, o giliau drėgmės trūksta. Tokiomis sąlygomis tarp ataugančių dekoratyvinių vejinių augalų į atsirandančius tuščius plotus lengvai įsiterpia paviršinį šaknyną turinčios piktžolės ar sporomis besidauginančios samanos.

Taigi pagrindiniai pavasarį rekomenduojami atlikti darbai vejoje yra aeravimas arba skarifikavimas ir tręšimas.

Vejos aeratorius-skarifikatorius

Jeigu dirvos paviršius jūsų vejoje po žiemos nėra suspaustas, mirusių augalų nedaug, galbūt jums užteks tiesiog „pašukuoti“ paviršių grėbliuku ar pereiti prie kojos tvirtinamu padu su metaliniais dygliais („batais aeratoriais“).

Motorinis mūsų turimas tokio tipo įrankis yra STIHL MULTI MM 56 su priedu MM-MF arba STIHL RLE 240.

Jeigu įvertinote, kad dirva suplakta ir mirusių augalų sluoksnis trukdys ataugančiai pavasarinei vejai, reikėtų naudoti motorinį įrankį vertikaliais metaliniais peiliais, kuris yra vadinamas skarifikatoriumi. Kadangi skarifikavimas yra didelė intervencija į silpnų pavasarinių augalų sistemą, rekomenduojama kruopščiai įvertinti jo atlikimo laiką ir pobūdį.

Skarifikavimą rekomenduojama atlikti, kuomet ataugančios vejos stiebai pakilę nuo dirvos paviršiaus bent 2 cm. Skarifikavimo gylys neturėtų viršyti 0.5-0.75cm į gylį. Skarifikavimo tikslas yra sujudinti dirvos paviršių, pakelti ir pašalinti prie paviršiaus prisispaudusią sudžiūvusią augmeniją, išpešti samanas, jei jos susiformavo jūsų sklype. Samana yra augalas su paviršinėmis šaknimis. Taigi šiomis sąlygomis neleiskite skarifikatoriaus peilių giliau, nei 0.5-0.75cm. Šiam tikslui gali būti įsigyjamos arba nuomojamos (ne visi modeliai) tokios mūsų turimos mašinos STIHL RLE 240, STIHL RL 540, Limpar V40 su atsilenkenčiais peiliais.

Jei jūsų veja yra labai tanki, susiformavusi stora velėna, rekomenduojama skarifikuoti įrenginiu, kurio peilius galima įleisti apie 2-2.5cm į gylį. Rekomenduojamas įrenginys LIMPAR V40 su fiksuotais peiliais.